Haber

33 Yıl Sonra! İstanbul Valiliği ve Meteoroloji’den Kar Alarmı

Bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı, İstanbul’da hafta sonu daha da düşecek. Yağmur ve kar yağışının yurdu etkileyeceği bildirildi.

16 il için sarı kodlu uyarı!

Meteoroloji’nin ‘sarı’ kodla uyardığı 16 ilde gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu ve kuvvetli rüzgar gibi aksiliklere karşı dikkatli ve tedbirli olmak gerekiyor. Uyarılan 16 iller ise Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Edirne, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Tekirdağ ve Yalova.

Vali Yerlikaya “Dikkatli olalım” uyarısında bulundu…

Yerlikaya, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün değerlendirmelerine göre; Bu geceden Perşembe gecesine kadar ilimizde şiddetli sağanak yağış bekleniyor. Lütfen uyanık olun.’

Dr. Okan Bozyurt hava durumu ile ilgili tahminlerini YouTube üzerinden yaptığı açıklamalarda açıkladı ?

‘Gece sıcaklıkları birçok merkezimizde eksi derecelere kadar düşecek. 27 Nisan’da başlayacak en şiddetli soğutmanın 28-29 Nisan arasında olmasını bekliyorum. Özellikle Karadeniz’in iç kesimleri, Kuzey ve İç Ege, Göller Bölgesi, İç Anadolu ve Kuzey Doğu Anadolu başta olmak üzere Doğu Anadolu’nun birçok yerinde karla karışık kar ve kar yağışının görüleceğini tahmin ediyorum.

Şimdi herkes şaşıracak, nisan sonu mayıs başı adettendir, bu nasıl bir kar yağışıdır. Bazı çalışmalarımda hep bunu vurgularım. İklimde 33 yıllık döngüler vardır. Aslında 33 yıl demeyelim, 11 ve 11’in katları olarak. Bir iklimde 99 yılın büyük döngüleri var. 33 yılda bir çok nadir hava olaylarını görme şansınız oluyor. Örneğin, Mayıs 1990’da Ankara’da bir kopya hava kütlesinin görüldüğünü söyleyebilirim. 1990’da Ankara’da 30 Nisan’dan 5 Mayıs’a kadar önemli kar yağışları görüldü. Şimdi 33 yıllık bir süre geçti. Genel olarak iklimdeki dönemlere baktığımızda 33-35 yıllara takıldığını görüyoruz.’

luleburgazajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu