Haber

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in Yakılmasını Kınadı

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İsveç’in başkenti Stockholm’de Kur’an-ı Kerim’in yakılmasının ve saygısızlığın dünyadaki Müslümanlar için son derece aşağılayıcı ve tamamen uygunsuz olduğunu ilan ederek din veya inanç temelli nefreti kınadı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü yaptığı yazılı açıklamada, Stockholm’de Kur’an-ı Kerim’in yakılmasının ve Kuran’a saygısızlığın son derece aşağılayıcı olduğunu ve dünyadaki Müslümanlar için tamamen uygunsuz olduğunu belirtti.

Din veya inanca dayalı nefreti kınadıklarını belirten Sözcü, “Herkesin din veya inanç özgürlüğünü savunacağız ve karşılıklı saygıyı geliştireceğiz. Kutsalların yakılması nedeniyle dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların yaşadığı derin acının farkındayız. Kur’an.” terimleri kullandı.

İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e saldırı

İsveç’te yaşayan Irak asıllı Salwan Momika, dün Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kuran’ı ve Irak bayrağını çiğnedi.

Bunun üzerine Bağdat yönetimi, İsveç’in Bağdat Büyükelçisi Jessica Svardstrom’dan ülkeyi terk etmesini istedi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde en güçlü şekliyle Kuran’a yönelik saldırıyı da kınadı.

Momika, Kurban Bayramı’nın ilk gününde polis koruması altında Stockholm Mescidi önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin yanı sıra başta Rusya olmak üzere bazı ülkeler de olaya tepki gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu